Darmowa dostawa przy zamówieniu za 500 zł!

Dlaczego sweter się mechaci?

Jak ogolić sweter

Małe kuleczki powstające na powierzchni ubrań wyglądają bardzo nieestetycznie, a swetry wełniane są szczególnie podatne na efekt mechacenia. Tego rodzaju kłaczki mogą powstawać również na odzieży z innych materiałów. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby zapobiegać mechaceniu się ubrań?

Co powoduje mechacenie się odzieży?

Mechacenie się ubrań jest powszechnym problemem i dotyczy różnego typu dzianin. Jest to naturalny proces, ponieważ materiał stale pracuje podczas jego noszenia. Rozciągając tkaninę naruszamy krótsze włókna materiału, które z kolei zaczynają się plątać pod wpływem tarcia – efektem są drobne kuleczki, supełki i pętelki na powierzchni odzieży.

Znacznie mniej mechacą się swetry, które są produkowane z lepszej gatunkowo przędzy o długim włóknie. Kupując odzież warto też zwrócić uwagę na rodzaj materiału – rzeczy z akrylu stosunkowo szybko się mechacą, podobnie zresztą jak wełna. Z kolei bawełna merceryzowana i modal są tkaninami pozostającymi bardzo odpornymi na tzw. pilingowanie.

Jak usunąć nieestetyczne kuleczki z powierzchni swetra?

Zmechacony sweter wełniany można uratować w bardzo prosty sposób. Dzięki golarce do wełny i poświęceniu chwili czasu znów będzie można cieszyć się jego pięknym wyglądem. W okresie jesienno-zimowym nawet w popularnych marketach można spotkać najprostsze i stosunkowo tanie golarki do ubrań. Planując zakup takiego urządzenia, warto jednak sięgnąć po nieco lepszą konstrukcję z uwagi na ostrza – najtańsze produkty mogą mieć tępe nożyki, które będą zaciągać materiał.

Golarka do ubrań jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy rozłożyć zmechacony sweterek na płaskiej powierzchni, a następnie delikatnie “prasować” materiał włączoną golarką. Jedno miejsce można golić kilkakrotnie do uzyskania gładkiej powierzchni, pozbawionej nieestetycznych kuleczek. Nie należy jednak zbyt mocno dociskać golarki do materiału – w ten sposób można przyciąć nieuszkodzone włókna lub je pozaciągać.

Jak zapobiegać mechaceniu się swetrów?

Wełna należy do typu dzianiny, który po czasie przestaje się mechacić. Dzieje się tak dlatego, że z materiału wypadają krótkie włókna. Tych z czasem jest coraz mniej, zatem problem pilingowania przestaje istnieć. Jednak swetry nie są wytwarzane jedynie z wełny. Czy istnieje zatem sposób na to, aby zminimalizować efekt mechacenia się materiału? Oczywiście, że tak!

Można podjąć pewne działania, które powstrzymają częściowo mechacenie się ubrań. Przede wszystkim warto czytać informacje umieszczone na metkach ubrań i stosować się do nich. Swetry podatne na mechacenie najlepiej prać ręcznie, a ich suszenie powinno odbywać się w temperaturze pokojowej, z dala od dodatkowego źródła ciepła, jak grzejnik czy pełne słońce.

Jeśli jednak wolimy włożyć rzeczy do pralki, to dobrym rozwiązaniem jest wywinięcie ich na lewą stronę i ustawienie delikatnego programu, dostosowanego do danego materiału. W bębnie powinny znajdować się materiały podobne do siebie – bez mieszania różnych rodzajów, jak np. wełny i bawełny. Można również używać specjalnych siatek na ubrania, które zapobiegną nadmiernemu ocieraniu się ubrań podczas prania.

Stosując się do tych kilku drobnych zaleceń można zmniejszyć efekt mechacenia się swetrów i innych części garderoby. Ubrania mogą przez długi czas pozostawać miękkie i wyglądać jak nowe, jeśli tylko o nie odpowiednio zadbamy.